Sağlık

Nöralterapi nedir ? Nasıl uygulanır?

Nöralterapi nedir ? Nasıl uygulanır? Konu hakkında detaylı ve güncel bilgiler için bu makaleyi okuyun

Nöralterapi nedir ? Nasıl uygulanır?

Çeşitli hastalıkların, özellikle de ağrının, bazı lokal anestezikler kullanılarak uygulanan enjeksiyonlar ile tedavi edilmesidir. Bir tamamlayıcı tıp ve regülasyon tedavisidir. Klasik tıbbi tedavilerle birlikte onları destekleyici olarak uygulanabildiği gibi tek başına da tedavi edici olabilmektedir. Nöralterapi herşeyden önce bütünsel bakış açısına sahip bir tedavi yaklaşımıdır. Hastanın sadece sorun olan bölgesi değil tüm sistemi değerlendirme ve tedavi sürecinde dikkate alınır.

Yaklaşık 100 yıllık bir tarihsel geçmişi olan, dünya sağlık örgütü tarafından kabul edilmiş ve pek çok ülkede uygulanan bir tedavi yöntemidir. Nöralterapi eğitimini almış hekimler tarafından ugulanır.

Nöralterapi nasıl uygulanır?

Çeşitli boyutlarda olmakla birlikte, genellikle küçük, ince enjektör uçları kullanılarak, bazı lokal anestezikler enjekte edilir. Enjeksiyonlar, serbest sinir uçları, damarsal yapı, lenf sistemi açısından özellikli nokta veya bölgelere uygulanır.

Nöralterapi enjeksiyonu yapıldığında; hem iğnenin uyarıcı etkisi, hem de lokal anestezik maddenin biyoelektriksel düzenleyici etkisi devreye girer. Nöralterapi uygulaması bir nevi sistemi geçici bir süreliğine dinlenmeye alır ve böylece fabrika ayarlarına döndürmüş olur. Nöralterapi şikayeti durdurmayı değil, şikayete neden olan bozulmuş regülasyon sistemini bulup düzenlemeyi amaçlar.

Tedavi seanslar halinde yapılır. Seans araları akut vakalarda 3-4 gün, kronik sorunlarda 7-14 günde bir olacak şekilde ayarlanır. Tedavi süresi ise hastaya ve hastalığın seyrine göre 3-10 seans arasında değişebilir.

Nöralterapi hangi durumlarda uygulanır?

Klasik tedaviye dirençli olan kronik hastalıklar başta olmak üzere, birçok akut ve kronik hastalıkta çözüm olabilmektedir. Bunlardan bazıları; başağrıları (migren, gerilim tipi başağrıları), trigeminal nevralji, boyun, sırt, bel ağrıları, bazı eklem hastalıkları, sinir sıkışmasına bağlı gelişen sorunlar, allerjik astım ve diğer alerjik kökenli hastalıklar, barsak hastalıkları (iritabl barsak hast, kronik kabızlık, chron, ülseratif kolit vs), zona sonrası gelişen ağrı sendromları, hormonal bozukluklar, üreme fonksiyonu bozuklukları, dolaşım bozuklukları, huzursuz bacak sendromu, kronik yorgunluk sendrmu, fibromyalji, myofasial ağrı sendromu, depresyon, panik atak, uyku bozuklukları, detoksifikasyon amacıyla, antiaging (sağlıklı yaşlanma/ yaşlanmayı geciktirme) olarak sayılabilir.

Nöralterapi uygun hastaya, uygun tedavi yöntemi seçilerek, doğru ellerde, doğru şekilde uygulandığı takdirde çok faydalı, yan etkisi de minimal olan bir tedavi şeklidir.

Kaynak: https://www.doktorsitesi.com’ a Teşekkür Ederiz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL