Sağlık

Öfkemizi nasıl azaltabiliriz?

Öfkemizi nasıl azaltabiliriz? Konu hakkında detaylı ve güncel bilgiler için bu makaleyi okuyun

Öfkemizi nasıl azaltabiliriz?

Hepimizin çoğu zaman yaşadığı duygudur öfke. Ve bir o kadar da doğal bir durumdur, kontrol etmeyi bildiğimiz sürece. Öfke anlarında pek sağlıklı kararlar alamayız, olayları olduğundan farklı görürüz. Bu yüzden kendimize ve başkalarına zarar verebiliriz. Öfkemiz yatıştıktan sonra ise yaptıklarımızın ne kadar anlamsız olduğunu fark ederiz. Eğer neye öfkelendiğimizi anlatabilirsek, kötü sonuçlara engel olabiliriz.

Peki öfkelenmemize yol açan şeyler nelerdir?

Her insan, aynı duruma farklı tepkiler verebilmektedir. Bazıları sakin kalabilirken, bazıları aşırı öfkelenebilir. Fiziksel zarar görmek, aldatılmak, kandırılmak, haksızlığa uğramak, küçük düşürülmek, engellenmek gibi birçok şey bizi öfkelendirebilir. Aşağılandığımızda öözsaygımıza bir saldırı olarak, fiziksel şiddete uğradığımızda bedeninize ve onurumuza yapılan bir saldırı olarak algılarız. Ne yazık ki öfkeyi bir güç göstergesi olarak da kullanabilmekteyiz.

Peki öfkemizi nasıl azaltabiliriz?

Öncelikle duygularımızı, hislerimizi kabullenmemiz gerekmektedir. Ve bu öfkemizi, duygularımızı paylaşıp, anlatabilmeliyiz. Duygularımızı paylaşmak, anlaşıldığımızı hissetmemize ve bu nedenle de rahatlamamıza imkan sağlar. Bir diğer yol ise öfkemizi azaltmayı sağlayan aktiviteler yapmaktır. Spor yapmak, toprak işleriyle uğraşmak, koşmak, yüzmek, sanatsal aktiviteler yapmak gibi aktivitelerle öfkemizin azalmasını sağlayabiliriz.

Öfkenizden arınıp, huzuru bulmanız ümidiyle…

Sağlıklı günler dileriz…

Kaynak: https://www.doktorsitesi.com’ a Teşekkür Ederiz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL