Sağlık

Önyargılar nasıl oluşur?

Önyargılar nasıl oluşur? Konu hakkında detaylı ve güncel bilgiler için bu makaleyi okuyun

Önyargılar nasıl oluşur?

“Önyargılı mısınız?” sorusunu kime sorsak, sanırım çoğunluk “Hayır.” cevabını verir. Kendinden çok emin bir şekilde hem de. Ama işin aslı çok farklı olabilir. Bizler bazen, bazı anlara ve olaylara göre verdiğimiz tepkilerle aslında büyük bir önyargıyla hareket ederiz. Peki ama nasıl? Gelin ilk olarak bu “Önyargı” neymiş, bunu konuşalım.

Önyargı, bir kişiyle veya olayla alakalı bilgi edinmeden, kendi kendimizce bir karara varma durumudur. Bu durum bir kişiye, topluluğa, nesneye veya düşüncelere karşı olabilir. Bu karşıtlık, bu durumlardan birinin yanında olmak veya karşısında olmak demektir. Genellikle “karşısında olmak” şeklinde baskındır.

” Peki önyargılar nasıl oluşur?” sorusunu sorduğunuzu duyar gibiyim. Çocukluktan itibaren, içinde bulunduğumuz toplumun bize öğrettiği, sunduğu, anlattığı her şey önyargının temelini oluşturur. Kişinin deneyimlediği şeye karşı kendi kendine hüküm çıkartmasıyla da olur. Bir şeye verilen hükümden dolayı her şeye aynı muameleyi yapar ve önyargıları oluştururuz. Bu da bize ve karşımızdakine oldukça büyük zararlar verebilmektedir.

“Önyargıları azaltmak için ne yapabiliriz?”

İlk olarak önyargılı olduğunuzu kabul edin.
Ortada bir sorun varsa ve bu sorunu çözmek istiyorsak, sorunun varlığını kabul etmeliyiz. Daha sonra kendimizi sorgulamalıyız.

Empati kurun.
Kendimizi karşımızdaki kişinin yerine koyup düşündüğümüzde, o kişiye yaşattığımız duyguları fark edebiliriz.

Egoyu yok edin.
Kendimizi eleştirip, eksiklerimizi görerek bunların normal olduğunu kabul edebiliriz.

Olaylara farklı bakış açılarıyla bakın.
Farklı bilgiler edinip, kaynaklar okuyup olaylara farklı bakış açılarından bakabiliriz.

Her durumun olumlu ve olumsuz yanlarını inceleyin.
Olumsuz, kötü olarak yorumladığımız şeyin olumlu taraflarını görmeye çalışırsak, bu durumun o kadar da olumsuz veya kötü bir şey olmadığını görebiliriz belki.

Ne dersiniz?

Önyargılarımızdan kurtulmak dileğiyle…

Sağlıklı günler dileriz…

Kaynak: https://www.doktorsitesi.com’ a Teşekkür Ederiz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL