Sağlık

Oyun terapisi nedir? Oyun terapisi nasıl yapılır?

Oyun terapisi nedir? Oyun terapisi nasıl yapılır? Konu hakkında detaylı ve güncel bilgiler için bu makaleyi okuyun

Oyun terapisi nedir? Oyun terapisi nasıl yapılır?

Kuşlar uçar, balıklar yüzer, çocuklar oyun oynar.” Garry Landreth

Oyun terapisi çocuğun kelimeler yerine oyuncakları kullanarak kendini ifadeetmesidir. Yetişkinler için danışmanlık ne ise çocuklar için oyun terapisi odur. Çocuklar oyun terapisi sayesinde duygularını tanırlar, kendilerini ifade ederler ve sorunlarını çözmeyi öğrenirler. Oyun terapisinde kullanılan oyuncaklar, çocukların günlük hayatta yaşadığı bir çok sorunu oyun aracılığı ile özgürce ifade etmesine ve çözüm yolları bulmasına yardımcı olur.
Oyun terapisi bu terapi üzerine eğitim almış kişiler tarafından yapılır. Oyun terapisini eğitimi almak için belli şartları taşımak gerekir. Bu şartlardan en önemlisi Psikoloji, Sosyal Hizmet, PDR, Okul Öncesi, Çocuk Gelişimi gibi bölümlerin öğrencisi ya da mezun olmak gerekmektedir.
Oyun terapisi için en uygun yaş aralığı 3-11’dir. Oyun seçimi çocuğun ihtiyacına göre terapist tarafından belirlenir. Terapistin çocuğa uygun yöntemi bulması ve uygulaması için aileden alınan bilgiler çok önemlidir. Çocukların yaşadığı, anne-baba ayrılığı, kayıplar, travmalar, öfke, saldırganlık, çekingenlik, kardeş kıskançlığı, özgüven sorunları gibi bir çok konu oyun terapisi sayesinde çözülebilir. Terapiler sayesinde çocuğun bilişsel ve motor gelişimi desteklenirken çocuk duygusal çatışmalarını da çözmeyi öğrenir. Oyun terapisi seansları 30-50 dk arasında sürer. Seansların süresi çocuğun yaşadığı sıkıntının boyutuna, çocuğun yaşına ve gelişimsel dönemine göre değişkenlik gösterir. İlk seanslar genellikle haftada 1 olarak planlanır. Seanslar birkaç oturum ya da birkaç ay sürebilir.

Sevgili ebeveynler unutmayın ki çocuğun dili oyundur. Onun iç dünyasını anlamak için oyunlarına dahil olmak gerekir.

Kaynak: https://www.doktorsitesi.com’ a Teşekkür Ederiz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL