Sağlık

Özgüveni arttırmak için yöntemler

Özgüveni arttırmak için yöntemler Konu hakkında detaylı ve güncel bilgiler için bu makaleyi okuyun

Özgüveni arttırmak için yöntemler

İç eleştirmeninize karşı konuşun: “Hiç iyi değilim”, “berbatım”, “diğer insanlara göre aşağıdayım” ve bunun gibi kendini aşağılayan ifadeler, umutsuzluk duygularına ve düşük özgüvene neden olur ve onları besler. Bu kötü zihinsel alışkanlığın üstesinden gelmek için, üç adım gereklidir: a) Aklınızdan geçtikçe eleştirel düşünceleri tanımak ve yazmak üzere kendinizi eğitin. b) Bu düşüncelerin niçin çarpıtılmış olduğunu öğrenin. c) Daha gerçekçi bir kendini değerlendirme sistemi geliştirmek için bu düşüncelerinizle konuşun.

Zihinsel Geri-bildirim: Çok kullanışlı olabilecek ikinci bir yöntem, bir bilek sayacı ile olumsuz düşüncelerinizi izlemeyi içerir. Aklınızdan kendinizle ilgili olumsuz bir düşünce geçtiğinde, her defasında düğmeye basın; böylesi düşünceler için uyanık olun. Günün sonunda, günlük toplam puanınızı not edin ve bunu bir deftere yazın. İlk başta sayının arttığını fark edeceksiniz. 10 gün gibi kısa bir zamandan sonra azalmaya başladığını göreceksiniz.

Canınızı Sıkmayın, üzülmeyin: Kötü hissettiğinizde ve kendinizi “aptal”, “sahtekar”, “ahmak bir budala” gibi olumsuz bir etiketle tanımlamaya çalıştığınızda gerçekten ne demek istediğinizi kendinize sormanız yardımcı olabilir. Bu yıkıcı etiketlerden kurtulmaya başladığınızda, bunların gelişigüzel ve anlamsız olduğunu göreceksiniz. Bunlar, şaşkınlık ve umutsuzluk yaratarak konuyu bulandırır. Bunlardan kurtulduğunuzda, varolan herhangi bir gerçek sorunu tanımlayabilir ve onunla başedebilirsiniz.

Dipnot: Dr. David Burns – İyi Hissetmek kitabından bir alıntıdır.

Sağlıklı günler dileriz…

Kaynak: https://www.doktorsitesi.com’ a Teşekkür Ederiz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL