Güncel Haberler

Pakistan’da Hava Kirliliğini Azaltmak İçin Yapay Yağmur Planı

Pakistan’ın Pencap eyaletinde hava kirliliğinin azaltılması için yapay yağmur oluşturulması planlanıyor. Lahor kentinde artan hava kirliliğiyle mücadele etmek amacıyla çeşitli önlemler alınacak. Bu önlemler arasında Lahor’da yapay yağmur oluşturulması için hazırlıklar başladı. Ayrıca, okulların cumartesi günleri kapalı olması ve çarşı-pazarların belirli saatlerde açık olması kararlaştırıldı. Pencap’ta hava kirliliği seviyesi tehlikeli düzeyde olduğu için 4 gün tatil ilan edilmişti. Hava kalitesi ölçümlerine göre Multan ve Lahor’da hava kalitesi değerleri tehlikeli ve çok sağlıksız kategorilerinde yer alıyor.

Pakistan’da Hava Kirliliğini Azaltmak İçin Yapay Yağmur Planı

Pakistan’ın Pencap eyaletinde hava kirliliğinin azaltılması için yapay yağmur oluşturulması planlanıyor.

Ulusal basındaki haberlere göre, yetkililer, Pencap’a bağlı Lahor kentinde artan hava kirliliğiyle mücadele için çeşitli önlemler aldı.

Yetkililer, önlemler kapsamında, Lahor’da 28 ve 29 Kasım’da yapay yağmur oluşturulması için gerekli hazırlıkların başladığını açıkladı.

Bu arada, Lahor genelinde tüm okulların cumartesi günleri kapalı olması, çarşı ve pazarların da 15.00’ten sonra açılması kararlaştırıldı.

Pencap’ta 8 Kasım’da, hava kirliliğinin yüksek seviyede olduğu bölgelerde 4 gün tatil ilan edilmişti.

Hava kalitesi “tehlikeli”

Hava kalitesinin değerlerini ölçen İsviçreli teknoloji şirketi IQAir tarafından paylaşılan verilere göre, Pencap eyaletine bağlı Multan’da hava kalitesi değeri 470, Lahor’da ise 214 olarak kayda geçti. Bu değerler, sırasıyla “tehlikeli” ve “çok sağlıksız” kategorilerinde yer alıyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) şehirlerdeki hava kalitesi için hazırladığı rehber, PM 2,5 seviyelerinin (çapı 2,5 mikrometreden küçük olan ince partikül madde) metreküp başına 10 mikrogramın altında olması gerektiğini belirtiyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL