Ekonomi

Sanayicinin fiyatı üç kat artacak

HDI Sigorta Genel Müdürü Firuzan İşcan, 2024 başından itibaren sanayi sigortalarında fiyatların Euro bazında üç kat artacağını, bunun da TL’ye yansımalarının daha fazla olacağını söyledi.

Sanayicinin fiyatı üç kat artacak

HDI Sigorta Genel Müdürü Firuzan İşcan, 2024 başından itibaren sanayi sigortalarında fiyatların bazında üç kat artacağını, bunun da TL’ye yansımalarının çok daha fazla olacağını söyledi. Dünya genelinde iklim değişikliği nedeniyle yaşanan afetlerin reasürans şirketlerinin maliyetlerini artırdığını, bunun da sigorta fiyatlarına yansıdığını belirten İşcan, enflasyonun son iki yılda makine, inşaat gibi kıymetlerin maliyetlerini sadece TL olarak değil, Euro bazlı artırdığını kaydetti.

BU SENE YÜKÜMÜZ ARTTI

Sigorta şirketlerinin yılın başında taşıyabilecekleri risk miktarına göre reasürans koruması satın aldıklarını ifade eden İşcan, şunları söyledi: “Fakat bu sene sigorta yenilemelerimizi yaparken planladığımızdan daha yüksek bedeller gelmeye başladı ve planladığımız yükten daha fazla yük oluşmaya başladı. Sıkıştık, taşıma kapasitelerimiz yetmez hale geldi. Eskiden olsa parasını ödeyerek, ek kapasite alabiliyorduk. Kahramanmaraş depreminde 5 milyar hasar ödedik ve bunun yüzde 90’ınını da yurtdışından aldık. Çok yeni ödeme yapıldığı için de reasürörler fiyatı belirlemekte tereddüt etti. Yıl ortasında beklediğimiz fiyatlarla reasürans kapasitelerini artırmak mümkün olmadı. Yenilemelerin hepsi yılın son üç ayına yığıldı, halen de pazarlıklarımız sürüyor.”

FARKINDALIK BEKLİYORUZ

İşcan, bu gelişmelerin 2024 başında sigorta maliyetlerini, Euro bazında üç kat artacağını, bunun da TL’ye yansımalarının çok daha fazla olacağını vurgulayarak, “Sigorta maliyetleri yükselecek ama bunu yönetmenin de yöntemleri var. Sigortalıların kendi risklerini daha iyi tanımaları ve o riski yönetilebilir hale getirmeleri gerekiyor. Sanayicilerden bu konuda farkındalık bekliyoruz. Yapının daha kaliteli olması, risk azaltıcı önlemlerin alınması gerekiyor. Bunları yapmak konusunda her işletmeci, her sanayici, aynı farkındalığı aynı özeni gösteriyor diyemeyiz.”

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL