Sağlık

Selülit tedavisi nedir

Selülit tedavisi nedir Konu hakkında detaylı ve güncel bilgiler için bu makaleyi okuyun

Selülit tedavisi nedir

Selülit deri altı alanda birbirinden odacıklara ayrılmış yağ toplanmalarının deriyüzeyinde düzensizlikler ile kendini göstermesi olarak tarif edilebilir. En sık kalça ve uyluk bölgesinde olan ve portakal kabuğu görüntüsü diye de adlandırılan selülit ergenlik sonrası kendisini gösterir. Hem erkeklerde hem de kadınlarda olabilmesine rağmen kadın tipi yağ ve bağ dokusu nedeniyle selülit kadınlarda görülür.

KAÇ AŞAMASI VARDIR:

Selülitimizin kaçıncı aşamasında olduğunu nasıl anlayabiliriz? Selüliti klinik görüntüsüne göre üç alt grupta sınıflamak mümkündür.
DERECE: Selülit yoktur.
DERECE: Dışarıdan gözle görülür bir bozukluk olmamasına rağmen, bölgenin mikroskopik incelemesinde yağ dokusunda değişiklikler görülür. Kişi ayakta iken veya yatarken yüzey düzensizliği gözükmez ama bölge iki parmak arasında sıkıştırıldığında kendini belli eder.
2. DERECE: Dışarıdan gözle görülmeye başlanan yüzeyel düzensizlikler sınırlı da olsa vardır. Kişi ayakta iken izlenebilen bu düzensizlikler yatar pozisyonda izlenmez. Bölge elle sıkıştırıldığında bu görüntü daha da artar. Cilt elastikiyetinde azalma ve deri sıcaklığında azalma ile kendini gösterir.
3. DERECE: Dışarıdan belirgin gözle görülür yüzey düzensizlikleri vardır. Portakal kabuğu görüntüsü denilen bu durum kişi ayakta iken de gözlenir.

SEBEPLERİ NELERDİR:

Selülitin tam nedeni bilinmemekle beraber sorumlu tutulan bir takım faktörler vardır. Hormonal faktörler: Östrojen, insulin, noradrenalin, tiroid hotmonları ve prolaktin selülit gelişiminde rol oynayan hormonlardır.

Genetik: Bazı genetik özellikler selülit gelişimi için alt yapı oluşturmaktadır. Bazı ırklar, kadın cinsi, yavaş metabolizma özellikleri, yağ dağılımındaki değişkenlikler, dolaşım yetersizlikleri genetik olarak sorumlu tutulan faktörlerdir. Bu nedenle de fazla kilosu olmayan bireylerde dahi selülit izlenebilmektedir.

Diyet: Aşırı yağ ve karbonhidrat tüketimi selülit gelişimine neden olur. Buna ek olarak tuzdan zengin fiberden fakir beslenme alışkanlıkları da sorumlu faktörlerdendir.

Giyim stili: Sıkı iç çamaşırı kullanımı, özellikle lastik kısımlarının kalçanın ortasından geçtiği tipteki külotlar, bölgenin dolaşımına olumsuz etki gösterir ve selülit gelişiminde rol oynar.

TEDAVİSİ MÜMKÜN MÜ?

Selülit tedavisinde öncelikle beslenme ve egzersiz üzerinde durulmaktadır. Bu alışkanlıklarda yapılacak değişiklikler özellikle kafein içerikli kremlerle desteklenmelidir. Selülitten tamamen kurtulmak her bireyde belirgin fayda elde edilir. Biz selülite yaklaşım yaparken bireyi beslenme ve egzersiz alışkanlıkları, vücuttaki yağ miktarı ile beraver değerlendirip 2-4 aylık bir program çerçevesinde planlıyoruz. “ Selülit tedavi programı “olarak adlandırdığımız bu yaklaşımımızda, doğru beslenme, doğru egzersiz ve anti selülit kremler gibi uygulamalarla selülitten tamamen kurtulmak mümkün hale geliyor.

Kaynak: https://www.doktorsitesi.com’ a Teşekkür Ederiz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL