Sağlık

Sirke zayıflatır mı?

Sirke zayıflatır mı? Konu hakkında detaylı ve güncel bilgiler için bu makaleyi okuyun

Sirke zayıflatır mı?

Sirke;yemeklerde, salatalarda tatlandırıcı sos olarak tercih edilen, üzüm veya elma gibi meyvelerden elde edilen asidik bir besindir. Günümüzde özellikle elma sirkesinin insan sağlığı üzerindeki olumlu etkileri herkes tarafından bilinmektedir.

Bazı olumlu olduğu düşünülen etkileri henüz kanıtlanmamış olsa da elma sirkesinin birçok faydası bulunmaktadır. Siğil ve sivilce gibi cilt hastalıkları için pek çok faydası bulunan bu doğal sıvı, yapılan birçok çalışmaya göre kan şekerini (glikozunu) kontrol altına almaya da yardımcı olmaktadır. Ancak kan şekerini kontrol altında tutmak için yönelmemiz gereken ilk yol sirke tüketimi olmamalıdır. Bunun için en sağlıklı yol rafine karbonhidratlardan uzak durmaktır.

Elma sirkesi son zamanlarda özellikle medyada ‘zayıflatma’ özelliğiyle çok sık karşımıza çıkmaktadır. Birkaç çalışmayla bu etkisi gösterilmiş olsa da hiçbir besinin tek başına mucizevi etkisi bulunmadığı gibi elma sirkesinin de bulunmamaktadır. Yapılan bir çalışmada elma sirkesi tüketerek zayıflayan bireyler çalışma tamamlandıktan sonra verdikleri kiloları geri almışlardır. Kilo vermek amacıyla bir egzersiz programı ya da beslenme planına sahip değilken elma sirkesinin sizi ideal kilonuza getireceğini düşünmeniz doğru olmaz. Çünkü elma sirkesi ya da başka herhangi bir besinin tek başına zayıflatıcı etkisi yoktur.

Sizi fazla zayıflatmasa da, yemek öncesinde veya yemek esnasında içilen elma sirkesinin tokluk hissini uzattığı yönünde bazı araştırma sonuçları bulunmaktadır. Tokluk hissini uzatma ve kan şekerini kontrol altına alma gibi etkilerinden dolayı kilo kontrolü açısından faydaları olsa da hızlı bir şekilde ideal kilonuza ulaşmanızın veya mucizevi bir şekilde zayıflamanızın yolu elma sirkesi değildir.

Elma sirkesini sevenler doğrudan içmek yerine salatalarına ekleyerek veya suda seyrelterek tüketmeye devam edebilirler. Asidik bir madde olduğu için doğrudan içilmediğinde mide yanması gibi problemler de engellenebilir. Eğer kilo vermek istiyorsanız tek bir besin tüketimine yönelmek yerine mutlaka dengeli, yeterli beslenmeye ve egzersiz programlarına yönelmeniz gerekmektedir.

Size en uygun sağlıklı ve dengeli beslenme modelini öğrenmek ve bu modeli en doğru şekilde uygulamak isterseniz 0850 474 26 84 numaralı telefonu arayarak ücretsiz ön görüşme randevusu oluşturabilirsiniz.

Kaynak: https://www.doktorsitesi.com’ a Teşekkür Ederiz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL