Bilgi

Sokak Röportajında Türkiye’de ‘Sosyal Çürüme’ Olduğunu Söyleyen Kişinin Kim Olduğu Konuşuluyor

Twitter (X)’da ‘Sokak Gazetesi’ isimli YouTube kanalının bir sokak röportajında konuşan vatandaşın sözleri gündem olmuştu. ‘Türkiye’nin asıl probleminin iktisadi değil, sosyal çürüme’ olduğunu söyleyen kişinin videosu hızla yayılınca kendisinin Dr …

Sokak Röportajında Türkiye’de ‘Sosyal Çürüme’ Olduğunu Söyleyen Kişinin Kim Olduğu Konuşuluyor

Twitter (X)’da ‘Sokak Gazetesi’ isimli YouTube kanalının bir sokak röportajında konuşan vatandaşın sözleri gündem olmuştu. ‘Türkiye’nin asıl probleminin iktisadi değil, sosyal çürüme’ olduğunu söyleyen kişinin videosu hızla yayılınca kendisinin Dr. Zeliha Burtek olduğu ortaya çıktı.

‘Sokak Gazetesi’ isimli YouTube kanalının sokak röportajında konuşan bir vatandaşın sözleri dikkat çekmişti. Röportajda kadın Türkiye’nin asıl probleminin iktisadi değil sosyal çürüme olduğu söylemişti: “Bence Türkiye’nin başka bir geçekliği var. Bu gerçeklik iktisadi bir gerçeklik değil, sosyal çürüme var bence.”

‘Evet sosyal çürüme şu etik denen şeyin yok olması, etik yaşam felsefesi demek. Türkiye’de yaşam felsefesi kalmadı. Yani şöyle bir şey söyleyeyim, yani Türk edebiyatını, Türk sinemasını, Türk tiyatrosunu düşünün. Bu edebiyatta bu tiyatroda, sanatta hiçbir şekilde yazında ve düşün de hiçbir zaman için göçmen kültürü, mülteci kültürü ya da mafya ya da işte kara para aklama gibi kavramlar olmazdı. Ama şu anda biz yavaş yavaş kültürel anlamda bütün ortaya çıkacak yapıtlarda bu kavramlarla karşılaşmaya başlayacağız. Sosyal çürüme bu demek başka bir toplum olduk. Biz Güney Amerika ülkesi değildik ama Güney Amerika ülkesi olmaya başladık. Çok tuhaf değil mi?’

Bu sözleri ile kısa zamanda sosyal medyada gündem olan kadına kullanıcılardan yorumlar da gelmişti. Yorumlarda röportaja tepkiler de geldi.

Önce o videoyu bir hatırlayalım👇🏻

“Abla çok iyi konuşmuş!”

“Kendini ne kadar güzel geliştirmiş!”

“Abla konuşsun sabaha kadar dinlerim!”

“Yıllardır aynı şey…”

“Böyle konuşmasını beklemiyordum!”

“Tespitlerinin hepsi yanlış veya çarpık.”

Gündemin ardından röportajdaki kadının Dr. Zehra Burtek olduğu ortaya çıktı. Burtek, başarılı üniversitelerde mimarlık, sanat ve felsefe alanında eğitim veren bir akademisyen.

Ayrıca, sosyoloji doktorası için MSGSÜ’de ve felsefe masterı için Galatasaray Üniversitesi’nde eğitim aldığı biliniyor.

Onu tanıyanlar sosyal medyada kim olduğunu gündeme getirdiler.

“Yorumlar Zeliha Hanım’ın tezini doğrular nitelikte olmuş. Kendisi akademik çalışmalarına gerçek katılımlı tepkiler olarak ekleyebilir neredeyse.”

Ayrıca Burtek’in bir hayvan sever olduğu ve 25 yıldır sokak hayvanlarına yardım ettiği aktarılıyor.

“Zeliha Burtek; az uyuyup her gün sabah 5’e kadar kilometrelerce yürüyerek hayvanları doyuruyor.”

“Yaşadığımız “şeyin” ne olduğunu anlatan saygıdeğer meslektaşım Zeliha Burtek, “sosyal çürüme” kavramının geri döndürülemez olduğunu söylüyor. “

👇🏻

👇🏻

👇🏻

👇🏻

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım…

Kaynak: https://onedio.com/ ‘a Teşekkür ederiz…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL