Son dakika! CHP kurultayında son durum: Bir isim adaylıktan çekildi

Estimated read time 3 min read

Mayıs seçimlerinden bu yana “değişim” tartışmasını yaşayan CHP’nin 38’inci Olağan Kurultayı bugün başlıyor. CHP’nin liderliği için Genel Başkan Kılıçdaroğlu ile değişimcilerin adayı Özel çekişecek… CHP eski PM üyesi Örsan Öyman, eski milletvekili İlhan Cihaner, şair yazar Ünal Karahan da genel başkan adaylıklarını açıklamışlardı. Bu isimlerin adaylık için yeterli imza sayısına ulaşıp ulaşamayacağı merak edilirken bir isim adaylıktan çekildiğini açıkladı.

CHP 38. Olağan Kurultayı’ndaki gelişmeleri dakika dakika aktarıyoruz:

11:3704 Kasım 2023

CİHANER ADAYLIKTAN ÇEKİLDİ

Eski milletvekili İlhan Cihaner ise adaylıktan son anda çekildi. Cihaner, “Yoğun bir medya manipülasyonu ile güç algısı yaratılarak kurultay süreci yalnızca iki kişinin yarıştığı ‘siyasetsiz’ bir psikolojik savaşa dönüştürülmüştür. ‘Vatan Cephesi’ katılımlarını andıran imza açıklamaları baskıya dönüştürülerek diğer aday adaylarının demokratik temsilleri engellenmiştir. O kadar ki ‘diğer adaylara imza desteği verileceği’ dedikoduları yayılarak bizlere destek olan delegelerimizin destekleri şaibeli hale getirilmiştir. Bu anti demokratik, siyasetsiz ve kişilere indirgenmiş yarışın parçası olmayı reddediyoruz” ifadelerini kullandı.

11:3504 Kasım 2023

8 BİN KİŞİLİK OTURMA DÜZENİ

 Salonda 7-8 bin kişilik bir oturma düzeni kuruldu. 4-5 bin partilinin de ayakta katılımı bekleniyor.

11:3504 Kasım 2023

DEMOKRASİ KONGRESİ

Kurultayın koordinasyonundan sorumlu PM üyesi ve Elazığ Milletvekili Gürsel Erol dün Arena Spor Salonu’nda düzenlediği basın toplantısında, kurultayın adının “demokrasi kongresi” olacağını söyledi.

11:3504 Kasım 2023

KILIÇDAROĞLU’NDAN TALİMAT

Kılıçdaroğlu, kurultay öncesinde kendisini ziyaret eden belediye başkanı ve il başkanlarına, kurultayın sakin ve huzurla geçmesini, kimsenin kimseyi yuhalamadığı, negatif bir tepki göstermediği kurultay olmasını istediğini söyledi.

11:3404 Kasım 2023

ALTILI MASA LİDERLERİNE DAVETİYE

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Altılı Masa liderlerini kurultaya davet etti. Kılıçdaroğlu tarafından liderlerin adına gönderilen davet mektubunda, “Partimizin 38. Olağan Kurultayı başkentimiz Ankara’da toplanacaktır. Büyük kurultayımıza katılımınız bizleri onurlandıracaktır” ifadeleri yer aldı. Ancak Altı Masa’dan lider düzeyinde değil genel başkan yardımcısı düzeyinde kurultaya katılım olacak.

+ There are no comments

Add yours