Güncel Haberler

Tarımın kadın kahramanlarına ödül: Bilimle toprağı temizliyorlar

Tarım ve gıda sektöründe kadın girişimcileri desteklemek üzere geliştirilen EWA programının kazananları, toprağa kadın eli değdiğinde yaşanacak dönüşümü ortaya koyuyor.

Tarımın kadın kahramanlarına ödül: Bilimle toprağı temizliyorlar

CEYDA UKUKAYA/İSTANBUL- EWA programı, Türkiye’de tarım ve gıda sektöründe kadın girişimcilere iş fikirlerini geliştirmek üzere 6 aylık bir destek sağlıyor. Avrupa İnovasyon ve Teknoloji Enstitüsü gıda fonu (EIT Food) desteği, Impact Hub İstanbul’un gıda ve tarım girişimcilik platformu Foodback ve Topraktan ortaklığında düzenlenen programda bu yıl 10 bin euro değerindeki birincilik ödülünü alan girişim Microhobist ile Sultan Gül ve ekibi oldu. 5000 euro değerindeki ikincilik ödülüne ise Palgae’nin kurucusu Eylül Er layık görüldü. İki kadın girişimci, tarım sektöründe kadın girişimci olmayı ve girişimlerinin etkisini anlattı.

Yerli pestisit

28 yaşındaki moleküler biyolog Sultan Gül, kadınlardan oluşan 4 kişilik ekibiyle kurduğu Microhobist adlı girişimiyle kimyasal pestisitlere alternatif yerli ve tamamen doğal pestisit üretimini şöyle anlatıyor: “Geçen yıllarda nardaki pestisitler nedeniyle küçük bir kız çocuğu hayatını kaybetmişti. Bu olay bizi çok etkiledi. MHOne adlı ürünümüz hem bitkiyi zararlılardan koruyan hem de verimini artıran bir formüle sahip. Bu yüzden biyopestisit sınıfına giriyor. 2024 yıl sonuna kadar seri üretime geçmeyi planlıyoruz.”

Atık suları temizliyor

25 yaşındaki Eylül Er ise biyomühendislik mezunu. Boğaziçi Üniversitesi Çevre Bilimleri Enstitütüsü’nde yüksek lisansına devam ederken Palgae adlı projeyle EWA programına başvurduğunu anlatıyor: “Yosunları kullanarak gıda fabrikalarının atık sularını temizlemeye dayanan bir proje. Temizleme işleme sonucunda elde ettiğimiz toz kıvamındaki yosunları ise plastik ve tekstil endüstrisinde kullanılabilecek yeni nesil, karbon oluşturmayan ve sürdürülebilir hammaddelere dönüştürüyoruz.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL