Ekonomi

TEPAV: “Faizin toplantıda yüzde 40’a çıkarılıp daha da artırılabileceğinin metinde belirtilmesi gerektiğini düşünüyoruz”

TEPAV, politika faizinin önümüzdeki toplantıda yüzde 40 düzeyine çıkarılmasının ve gelişmelere göre daha da artırılabileceğinin açıkça karar metninde belirtilmesinin gerekli…

TEPAV: “Faizin toplantıda yüzde 40’a çıkarılıp daha da artırılabileceğinin metinde belirtilmesi gerektiğini düşünüyoruz”

TEPAV, politika faizinin önümüzdeki toplantıda yüzde 40 düzeyine çıkarılmasının ve gelişmelere göre daha da artırılabileceğinin açıkça karar metninde belirtilmesinin gerekli olduğunu belirtti.

TEPAV Makroekonomik Çalışma Grubu tarafından hazırlanan “Para Politikası Değerlendirme Notu-III”, kurumun internet sitesinde yayımlandı.

Değerlendirmenin sonuç bölümünde, “Bir önceki değerlendirme notumuzda beklenen enflasyona göre politika faizinin hızlı bir şekilde reel olarak pozitif bir düzeye dönmesinin gerekli olduğunun altını çizmiş ve politika faizi önden yüklemeli olarak en az yüzde 40 düzeyine çıkması gerektiğini belirtmiştik. Son PPK toplantısında politika faizi yüzde 35 olarak belirlendi. Politika faizinin önümüzdeki toplantıda yüzde 40 düzeyine çıkarılmasının ve gelişmelere göre daha da artırılabileceğinin açıkça karar metninde belirtilmesinin gerekli olduğunu düşünüyoruz. denildi.

Değerlendirmede şöyle denildi:

Kaynak: https://www.paraanaliz.com/ ‘a teşekkür ederiz…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL