Güncel Haberler

Türkiye, havacılıktaki en önemli siparişini tamamladı, son parti T-129 ATAK helikopterlerini 2023 bitmeden Filipinler’e teslim etti

Türkiye, havacılıktaki en önemli siparişini tamamladı, son parti T-129 ATAK helikopterlerini 2023 bitmeden Filipinler’e teslim etti. 20 Aralık’ta filoya katılım töreninde Filipinler Savunma Bakanı Gilberto C. Teodoro Jr.’ın konuşma yapması bekleniyor.

Türkiye, havacılıktaki en önemli siparişini tamamladı, son parti T-129 ATAK helikopterlerini 2023 bitmeden Filipinler’e teslim etti

Gökmen Mert KURAL

Türkiye’nin savunmada en önemli güçlerinden biri olan T-129 ATAK Helikopteri, Filipinler Hava Kuvvetleri’ne katılıyor. Türkiye’den 6 adet saldırı helikopteri siparişini geçtiğimiz haftalarda tamamlayan Filipinler, 20 Aralık’ta filoya katılım için özel bir tören düzenleyecek. Filipinler Hava Kuvvetleri (PAF) Türkiye’den teslimatı tamamlarken, 2 adet ATAK helikopterinin filoya katılımını da özel bir törenle gerçekleştirecek. Filipinler’in La Union, San Fernando şehrindeki Wallace Hava İstasyonu’nda gerçekleşecek törene Savunma Bakanı Gilberto C. Teodoro Jr.’ın katılması ve konuşma yapması bekleniyor. Türkiye ile Filipinler arasında 20 Temmuz 2020’de imzalanan sözleşmenin bedelinin 269 milyon dolar olduğu ifade ediliyor. Helikopterler, Filipinler Hava Kuvvetleri’ne bağlı 18. Saldırı Filosu’nda görev alacak.

TOPLAM 6 ADET TESLİM EDİLDİ

İlk iki adetlik T-129, 9 Mart 2022’de, ikinci parti ise aynı yılın Aralık ayında teslim edildi. T-129, çeşitli silahlar, roketler, füzeler, sensörler ve hedefleme sistemleriyle donanmış, çift motorlu, tandem koltuklu, çok rollü, her türlü hava koşuluna uygun bir saldırı helikopteri olarak ifade ediliyor. 120 knot seyir hızına ve 250 deniz mili menzile sahip T-129’un yanı sıra Mitsubishi Electric Corporation’dan satın alınan Japon yapımı bir hava gözetleme radar sistemini de aynı törenle devreye alacak.

ABD, İHRACAT KISITLAMASINDA BULUNMUŞTU

Filipinler Hava Kuvvetleri (PAF) teknik çalışma grubu, ilk olarak 2018’in sonlarında taarruz helikopteri programı için T-129 ATAK helikopterini seçmişti. O zamandan beri, T-129 ATAK’ın ABD yapımı LHTEC CTS800-400A motorunun ihracat kısıtlamaları nedeniyle platformun Filipinler Hava Kuvvetleri’ne satışı ertelenmişti.

6 adet T-129 ATAK helikopterinin teslimatının bitimi olarak 2024 yılı hedefi Ancak Türkiye, bu teslimatı beklenen tarihten önce 2023 yılı bitmeden gerçekleştirmiş oldu.

patronlardunyasi.com

Kaynak: https://www.patronlardunyasi.com/ ‘a Teşekkür ederiz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL