Ulaştırma Bakanı Uraloğlu, AB ile diyalog mekanizmasını gözden geçirmeyi düşünüyor

Estimated read time 3 min read

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Komşuluk ve Genişlemeden Sorumlu AB Komiseri Oliver Varhelyi ile görüşmesinde, “Bölgemizde yaşanan son gelişmeler ve AB ile Türkiye ilişkileri göz önüne alındığında önümüzdeki süreçte diyalog mekanizmasını yeniden gözden geçirmemiz gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Brüksel’de temaslarını sürdürüyor. Bakan Uraloğlu, resmi temasları kapsamında Komşuluk ve Genişlemeden Sorumlu AB Komiseri Oliver Varhelyi ve beraberindeki heyet ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmelerde Avrupa Birliği ile Türkiye arasında yürütülen projeler, ulaşım ve haberleşme alanlarındaki ortak çalışmalar ele alındı.

Bakan Uraloğlu, görüşmede Türkiye olarak küresel ölçekte koridor perspektifi ile ulaştırma altyapısı alanında kapsamlı çalışmalar yapıldığını belirtti. Türkiye olarak koridor perspektifinde hedef ve stratejilere ulaşma yolunda çalışmaların sürdüğünü söyleyen Uraloğlu, ayrıca süreci hızlandırmak ve güçlendirmek adına AB ile mali iş birliğini de önemsediklerini kaydetti. Uraloğlu, kasım veya aralık ayı gibi Türkiye ile ilgili yayımlanacak olan raporda, görüşmelerde ele alınan diyalog ve iş birliği konularının önünü açıcı değerlendirme ve önerilere yer verileceğine olan inancını dile getirdi. Bakan Uraloğlu, ulaştırma sektöründe katılım müzakerelerinin 2006 yılından bu yana sektör dışı sebeplerle durağan hale girdiğini hatırlatarak, “Bizlerin bu alanda çalışamaması ticaretin ve taşımacılığın durması anlamına gelmemektedir. Hep birlikte hareket edersek çok daha hızlı yol alırız” diye konuştu.

“Diyalog mekanizmasını yeniden gözden geçirilmeli”

Bakan Uraloğlu, Türkiye ile AB ilişkilerinin önemine dikkat çekerek, diyalog mekanizmasının gözden geçirilmesinin faydalı olacağını söyledi. Uraloğlu, “Bölgemizde yaşanan son gelişmeler ve AB ile Türkiye ilişkileri göz önüne alındığında önümüzdeki süreçte diyalog mekanizmasını yeniden gözden geçirmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bakınız, Türkiye olarak doğu kısmımızda yer alan ülkeler ile bakan seviyesinde gerek üçlü, gerekse ikili görüşmeler ile ciddi bir diyaloğumuz var. Ayrıca Türk Devletleri Teşkilatı ve Ekonomik İş Birliği Örgütü çerçevesinde sıklıkla bakan seviyesinde bir araya geliyoruz. Keza, batı kısmında da Türkiye, Bulgaristan, Macaristan ve Sırbistan olarak dörtlü Bakanlar Konseyi oluşturduk. Bu mekanizmalar ile kolayca karar alıp eylem planları oluşturabiliyoruz. AB ile ulaştırma alanındaki iş birliğimizin devamlılığı ve geliştirilmesi açısından ‘Yüksek Düzeyli Ulaştırma Diyaloğu’ büyük önem arz etmektedir. Yüksek Düzeyli Diyalog Toplantısı öncesinde teknik düzeyde hazırlık toplantıları düzenlenmesinin yararlı olacağı kanaatindeyim” dedi.

“Doğru zamanda geldiniz”

AB Komiseri Oliver Varhelyi ise, Bakan Uraloğlu’nun ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Doğru bir zamanda geldiniz” ifadesini kullandı. Varhelyi, görüşmelerde ele alınan AB projeleri ile ilgili yeşil enerji, dijital ekonomi ve bağlantılılık içeren başlıklarla ilgili finansman sağlayacaklarını kaydetti. – BRÜKSEL

+ There are no comments

Add yours