Sağlık

Yer tutucu tedavisi

Yer tutucu tedavisi Konu hakkında detaylı ve güncel bilgiler için bu makaleyi okuyun

Yer tutucu tedavisi

Yer tutucu; zamanından erken kaybedilen süt dişleri ve daimi dişlerin boşluklarının korunması için yapılan apareylere yer tututucu ismi verilir.

Yer tutucu; sabit ya da takıp çıkarılabilen hareketli olabilir. Eğer yer tutucu 1 dişin boşluğunu korumak için yapılıyorsa sabit ya da hareketli olabilir. Ancak eğer birden fazla diş için yer tutucu yapılıyorsa genellikle hareketli yer tututcu tercih edilir.

Peki yer tutucu nasıl yapılır?

Eğer diş çekimi yapılıyorsa aynı seansta ya da sonraki randevularda çekilen diş bölgesinden ölçü alınır. Sabit yer tututcular için yer tutucu diş bantları dişe uyumlanır. Diş laboratuvarında diş teknisyenleri ya da diş hekimleri tarafından hazırlanan yer tutucular sonraki seansta dişere uyumlanarak hastaya teslim edilir.

Yer Tutucu Dişlerde Ağrı Hissedilmesine Neden Olur Mu?

Hayır J Yer tutucu yapılması için ölçü alınması ya da takılması sırasında ağrısız ve kısa süreli tedavi randevuları yeterlidir. Ancak zamanla uyumsuz hale gelen yer tutucular diş ve diş etinde ağrı ve hassasiyet oluşturabilir. Bu nedenle diş kontrollernizi aksatmamalısınız

Yer Tutucu Ne Zaman Yapılmalıdır?

Diş çekimi yapıldıktan hemen sonra (aynı seansta ya da 1 hafta sonraki kotrol randevusunda) yer tutucu yapılması için ölçü alınabilir. Yer tutucu yapılmasında özellikle ilk 1 ay önemlidir. Çünkü çekilen ya da kaybedilen dişlerin boşlukları ilk haftalarda hızla kapanır. Geç kalınması durumunda yer tutucu yapılması yeterli olmayacağı için ileri tedaviler gerekecektir.

Diş Çekiminden/Kaybından Sonra Yer Tutucu Yapılmadıysa?

Kaybedilen süt ya da daimi dişlerin boşluklarının yeniden oluştulruması ve korunması için farklı aparey ve tedavi seçenekleri mevcut. Hastaların yaşların, kaybedilen dişlerin boşlukları ve dişlerin kapanış ilişkilerine bağlı olarak kullanılacak apareye karar verilir. Yani aslında bu sitede sıkça okuyacağınız gibi hiç bir zmaan geç değilJ Her zmana yapılacak bir şey vardır. Vakit kaybetmeden çocuk diş hekimine başvurun !

Kaynak: https://www.doktorsitesi.com’ a Teşekkür Ederiz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL