Ekonomi

Ipsos Ekim Raporu yayımlandı: İşte Türkiye’nin en önemli sorunu!

Ipsos Ekonomi Dosyası, Ekim 2023 raporunu kamuoyuyla paylaştı. Ankete katılanların çoğunluğu, Türkiye’nin en büyük sorunu olarak ekonomiyi işaret etti. …

Ipsos Ekim Raporu yayımlandı: İşte Türkiye’nin en önemli sorunu!

Ipsos Ekonomi Dosyası, Ekim 2023 raporunu kamuoyuyla paylaştı. Ankete katılanların çoğunluğu, Türkiye’nin en büyük sorunu olarak ekonomiyi işaret etti.

Ipsos’un Ekim 2023’te gerçekleştirdiği 29 ülkede yapılan Online Panel araştırmasının sonuçlarına göre, katılımcılar hane gelirinin ve alım gücünün düştüğünü belirtti. F

iyat artışları sebebiyle ‘hane gelirimiz azaldı’ diyenlerin oranında artış gözlendi. Araştırmaya göre, ülkedeki en büyük sorun olarak ekonomi öne çıktı.

Türkiye, tüketici güven endeksinde 29 ülke arasında son sırada yer aldı. Türkiye’de tüketici güven endeksi eylül ayına göre yüzde 2,5 artarak yüzde 34,5 oldu. 29 ülkenin tüketici güven endeksi ortalaması ise yüzde 47,2. Türkiye enflasyon konusunda ise 29 ülke arasında 5. sırada yer aldı.

Ankete katılanların yüzde 87’si Türkiye’nin en büyük sorunu olarak ekonomiyi gördü. Ekonomiden memnuniyet ise katılımcıların yüzde 76’sı ‘kötü’ olarak değerlendirirken, enflasyonun artacağını düşünenlerin oranı yüzde 73 oldu.

Katılımcıların yüzde 67’si işsizliğin artacağını, yüzde 52’si ‘hane gelirimin azaldı’ derken yüzde 76’sı da ‘alım gücüm azaldı’ şeklinde cevapladı.

Kaynak: https://www.paraanaliz.com/ ‘a teşekkür ederiz…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL