Sağlık

Konumuz: spina bifida

Konumuz: spina bifida Konu hakkında detaylı ve güncel bilgiler için bu makaleyi okuyun

Konumuz: spina bifida

Spina bifida, yarık omurga anlamına gelir ve halk arasında belde açıklık, bel açılması adını da alır. Bu tablo, doğumsal omurga anomalilerinden biridir. Genellikle kemiklerin üstü normal bir cilt ile örtülüdür, yani dışarıdan görülmez; ancak bu kemiklerde bir açıklık varsa, söz konusu durum ancak muayene sırasında veya radyolojik incelemeler sonucunda ortaya çıkar. Bu ayrık omurga tipine doktorlar “spina bifida okkülta” adını verirler.

Kuyruk sokumu, bel, sırt veya boyun bölgesinde, hatta kafanın arkasında saç bitim bölgesinde; bir renk değişikliği, leke veya ben gibi bir şişlik, aşırı kıllı bir bölge ya da sadece kılların sıralanmasının düzensizleştiği bir alan olması gibi görüntülerin tümü alttaki bir kemik açıklığına işaret ediyor olabilir. Böyle bir durum tespit edildiğinde hastanın deneyimli bir beyin cerrahı tarafından detaylı olarak incelenmesi gerekir. Çünkü bu duruma eşlik eden çok daha ciddi bir takım anomaliler de olabilir.

Nadiren de kemiklerdeki açıklığın üzeri normal bir deri ile örtülü değildir ve hatta daha doğum sırasında açıktır. Bu tipine ise doktorlar “spina bifida aperta” adını verirler. Böyle bir durum tespit edildiğinde hastanın acilen deneyimli bir beyin cerrahı tarafından ameliyat edilmesi gerekir.

Kaynak: https://www.doktorsitesi.com’ a Teşekkür Ederiz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL