Sağlık

Ramazanda beslenme önerileri, sahurda ne yemeli?

Ramazanda beslenme önerileri, sahurda ne yemeli? Konu hakkında detaylı ve güncel bilgiler için bu makaleyi okuyun

Ramazanda beslenme önerileri,  sahurda ne yemeli?

Fazla kilolu kişiler oruç tutarak zayıflayacaklarını düşünürler ancak gün boyu besinsiz kalan vücudun çalışma hızı düşer. Özellikle öğün sayıları da azalıp sadece iftarla günü geçirmeye çalışan kişilerin bazal metabolizma hızları da azalır ve tam tersi kilo artışı başlar.

İşte bu yüzden, metabolizma hızını düşürmemek için mutlaka sahura kalkılmalıdır! Bu yıl özellikle açlık süresi çok uzun, 15 saat sürecek açlığı daha da uzatmamalıdır. Açlık zamanını uzatmak, kan şekerimizin daha da düşmesine neden olur. Sahura kalkmayıp açlık süresini uzatan insanlarda sinirlilik hali, konsantrasyon düşüklüğü ve yorgunluk görülür. Bu tarz rahatsızlıklar iftar saati, kendimize hakim olmamızı engeller ve porsiyon miktarlarının artmasına neden olur. Tatlı isteğini arttırır.

SAHURDA NE YEMELİ?

Susamayı arttıracak tuzlu besinlerden, şarküteriden ve ağır yağlı yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Esmer ekmek tüketmek, açlığa tahammüle yardımcı olur. Çorba, kahvaltılık ve meyve sahurda tercih edilebilir. Protein içeren besinler de tokluk süresini uzattıklarından süt, peynir ve yumurta sahura eklenmelidir.

Kaynak: https://www.doktorsitesi.com’ a Teşekkür Ederiz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL