Ekonomi

Yıldız Holding Yönetim Kurulu üyeleri Murat Ülker ve oğlu Yahya Ülker arasındaki ‘ebeveynlerin tükenmişlik sendromu’ hakkındaki karşılıklı yazışmaları dikkat çekti.

Murat Ülker’den, oğlu Yahya Ülker’in ‘ebeveynlerin tükenmişlik sendromu’ hakkındaki bir yazısına, “Annenizin tüm kariyerini terk edip beraberce aldığımız karar ve gönüllü üstlendiğimiz ödev şuydu: “Sizleri yetiştirip, insanlara faydalı salih kişiler olmanıza sebep olmak.” yorumu geldi.

Yıldız Holding Yönetim Kurulu üyeleri Murat Ülker ve oğlu Yahya Ülker arasındaki ‘ebeveynlerin tükenmişlik sendromu’ hakkındaki karşılıklı yazışmaları dikkat çekti.

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Üyesi Murat Ülker ve oğlu Yahya Ülker arasındaki ‘ebeveynlerin tükenmişlik sendromu’ hakkındaki karşılıklı yazışmaları ilgi çekti.

TÜKENMİŞLİK SENDROMU VE KADIN İSTİHDAMINA VURGU YAPTI

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Üyesi, Dönüşüm ve Teknoloji Lideri Yahya Ülker, ebeveynlerin yaşadıkları tükenmişlik sendromu ile ilgili okuduğu bir makaleyi paylaştı. Ülker yaptığı paylaşımda da, “Tükenmişlik sendromu ofisten aile içine taşındı, yeni nesil çocuk yetiştirmek de bir nevi liderlik süreci halini aldı. Çocuk yetiştirmenin ebeveynler için özellikle ebeveynlik rolünün kadınlara biçildiği bizim gibi ülkelerde, anneler için çok stresli bir işte çalışmak ile aynı stres seviyesinde olduğunu artık araştırmalar ile de gün yüzüne çıktı. Bu durum kadının istihdamdaki rolü önünde büyük bir tehlike oluşturabiliyor. Bu konuyu düşüncelerimde derinsele indiren bir BBC makalesine rastladım” dedi.

Paylaşımında, “Yazar, Almanya’da zor durumdaki ebeveynler için, iki veya üç haftalık sağlık inzivası hakkına sahip oldukları bir uygulamadan bahsediyor. Bu uygulama dünyada bir ilkmiş! İnziva programı bir doktor tarafından reçete ediliyor ve en önemlisi sadece bir sağlık sorununu tedavi etmek için değil, aynı zamanda hafif sorunların daha kötü sonuçlara dönüşmesini engellemek için de önleyici bir tedbir niteliğinde hazırlanmış bir programdan oluşuyor. Bu programda, fiziksel egzersiz ve çeşitli aktiviteler ve terapi de yer alıyor.

BÜYÜK BİR TEHLİKE TÜKENMİŞLİK

“İnziva”, kulağa tatil gibi gelse de ebeveynlerin yaşadığı tükenmişlik sendromu bir gerçek. Dünyanın neresinde olursan ol farklı bir ailevi stres türü giderek daha fazla dikkat çekiyor: ‘ebeveyn tükenmişliği’. Modern ebeveynlik kaygıları bizim anne-babalarımızın yaşadığı kaygılardan çok daha farklı. Herkesin sıklıkla duyduğu “bir çocuk büyütmek için bütün bir köy gerekir” cümlesinde geçen köy halkı kayıplara karıştı. Bu büyük kaybın yerini ise sosyal medyada dayatılan mükemmel ebeveynlik aldı. Her şeyi çocukları ile birlikte yapmaya başlayan, çocuklara sıkılma zamanı kendilerine de yaşama zamanı bırakmayan bu ebeveynlik anlayışı ile hem ebeveynler hem de çocukları bekleyen büyük bir tehlike tükenmişlik.. Sizce bu uygulamayı Almanya’dan sonra başka ülkelerde de görür müyüz? ” diye yazdı.

BABADAN YANIT GECİKMEDİ

Yahya Ülker’in bu yazısına babası Murat Ülker’den yanıt gecikmedi. Murat Ülker bu yazının altına, “ Yahya Ülker bey, biz siz üçünüzü yetiştirirken de ve hala aynı duyguları taşıyoruz. Annenizin tüm kariyerini terkedip beraberce aldığımız karar ve gönüllü üstlendiğimiz ödev şuydu:
Sizleri yetiştirip, insanlara faydalı salih kişiler olmanıza sebep olmak.
Hala ödeve devam…
Senin de bilip yaptığın şu şeyler işini kolaylaştırabilir:
-Onunla arkadaş ol.
-Hayatı anlamasına ve yaşamasına yardımcı ol.
-Onu yönlendirme, ama iyiliğe yönelt, kötülükten alıkoy. Bırak kendi seçsin ve kendi seçimlerini yaşasın.” yorumunda bulundu.

Yahya Ülker, babasının bu yorumuna sevgi emojileri ile yanıt verdi.

patronlardunyasi.com

Kaynak: https://www.patronlardunyasi.com/ ‘a Teşekkür ederiz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL