Oyun

Donanım İnceleme – ADATA XPG Legend 970 SSD

RGB değil, performans odaklı

Donanım İnceleme – ADATA XPG Legend 970 SSD

Bugüne kadar ADATA XPG’nin bir çok ürününü inceledik, aralarında çok sayıda SSD de vardı ama Legend 970 kelimenin tam anlamıyla başka bir dünyanın SSD’si. Firmanın ilk PCI-Express 5.0 SSD’si olan Legend 970, ADATA’nın en üst seviye ürünlerinden biri. 10000 MB/s okuma, 10000 MB/s yazma gibi inanılmaz bir hıza sahip. Bu bakımdan rakip sayısı da çok az zaten.

XPG Legend 970’in son derece sade ve şık bir tasarımı var. Ortalığı renk cümbüşüne dönüştüren RGB özellikleri yok, tamamen performansa odaklamışlar. Bu tasarımın en öne çıkan özelliklerinden biri de üzerinde bir soğutucu bulunması. Kendisinden önceki bu segment rakiplerinde ısıyı soğurma özellikleri olmadığı için özellikle yoğun kullanım altında ısınma sorunlar yaşanabiliyordu. XPG bunun çaresini bir ısı emici (heatsink) ve hava akışı sağlayan ufak bir fan kullanmakta bulmuş ve bu gerçekten de son derece başarılı bir çözüm. Bu mikro fanlı, çift katmanlı alüminyum alaşımlı ısı emici ve yüzey kristalleşmesi sayesinde ısınma gibi bir sorun yaşama şansınız sıfır. Tabii bu fanın bir yerden güç alması lazım ama bu da iyi bir şey, çünkü dilerseniz (ve uzun süre kullanımda ısınma veya performans ile ilgili herhangi bir sıkıntı yaşamadıysanız) fanı takmadan da kullanabilirsiniz. Sonuçta üzerindeki ısı emici yeterince büyük ve soğutma konusunda da cidden başarılı.

Legend 970 gerçekten de iddia ettiği hızları sunabilen bir SSD, bu konuda da bizden tam not almayı başardı. Sıralı Yazma (Q=8, T=1) ~10.130 MB/sn, Sıralı Okuma (Q=8, T=1) ise ~10040 MB/sn ile tam da vadettiği seviyede. Yani elimizde standart PCIe Gen4 SSD’lerden iki, Gen3 SSD’lerden 6 kat hızlı bir SSD var. Legend 960 büyük dosya yazım testlerinde de 1-2 saniye ile de olsa rakiplerinin önünde bir performans veriyor. En yeni nesil Intel ve AMD platformlarıyla uyumlu olan Legend 970 ayrıca 1.400K/1.400K IOPS rastgele okuma/yazma hızlarına sahip. Yani bu SSD’ye sahip olup da performans konusunda memnun olmama gibi bir ihtimal yok. XPG gerçekten de üst düzey bir iş çıkarmış.

Bir SSD alırken zaten dikkat edeceğiniz bir iki husus var. Nasıl bir hız istiyorsunuz? Nasıl bir kapasite istiyorsunuz? Nasıl bir bütçeye sahipsiniz? İlkini anlattık, eğer en üst düzey performansa sahip bir SSD arayışındaysanız Legend 970 şu an piyasanın en iyilerinden biri. Kapasite olarak iki seçenek sunuyor XPG: 1 TB ve 2 TB. Eğer daha büyük bir SSD istiyorsanız o zaman XPG 970 size hitap etmiyor demektir, ama şahsi tecrübeme dayanarak daha büyük kapasiteli tek bir disk yerine buna benzer kapasitelerde iki NvME SSD kullanmanın daha iyi olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla 2 TB’lik bir Legend 970 işinizi rahatça görecektir.

Üçüncü husus ise bu incelemenin belki de tek üzücü kısmı. Legend 970 yalnızca teknik özellikleri ve performansıyla değil, fiyatıyla da çok üst seviye bir ürün. Bizim incelediğimiz 1 TB’lık modelin fiyatı şu an hesaplı olarak 8800 TL görünüyor. 2TB’lık modelin fiyatı ise indirimli olarak 12800 lira. Bunların gerçekten de çok yüksek fiyatlar olduğunun farkındayım, o yüzden gönül rahatlığıyla gidin alın diyemiyorum tabii ki. Ama bu segmentteki örneğin Crucial T700 7200 TL, biraz daha düşük özelliklere sahip Seagate FireCuda 540 ise 6600 liraya satılıyor. Bu bakımdan çok da rekabetçi bir fiyatlandırmaya sahip olduğunu söylemek zor, ama olur ya her şeyin en iyisini isteyen ve bunun için bütçe ayırabilen bir kullanıcıysanız SSD seçiminiz Legend 970 olsun.

Kaynak: https://oyungezer.com.tr/ ‘ye Teşekkür Ederiz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL