Yemek

Yulaf Yemek Gerçekten de Kilo Vermeye Yardımcı mı?

Kilo kaybı hedefleriniz doğrultusunda yulaf ezmesini diyetinize dahil etmeyi düşünüyor musunuz? Tüm yararlarına rağmen, yulaf ezmesinin kilo verme sürecinde ne kadar etkili olduğu konusu beslenme uzmanları arasında tartışılıyor. Yulaf kesinlikle …

Yulaf Yemek Gerçekten de Kilo Vermeye Yardımcı mı?

Kilo kaybı hedefleriniz doğrultusunda yulaf ezmesini diyetinize dahil etmeyi düşünüyor musunuz? Tüm yararlarına rağmen, yulaf ezmesinin kilo verme sürecinde ne kadar etkili olduğu konusu beslenme uzmanları arasında tartışılıyor. Yulaf kesinlikle sağlıklı bir besin kaynağı ancak bu konuda dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var. Detaylar için buyurun. 👇

Kaynak: https://www.prevention.com/weight-los…

Yıllardır yulaf ezmesi güzel bir alternatif yiyecek olmuştur.

Özellikle kilo vermek istiyorsanız, hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak doyurucu bir yemek olan yulaf ezmesine başvurmak istersiniz. Bu aslında yaygın bilinen bir yanlış. Çünkü yulaf kilo verimini sağlayabileceği gibi kilo alımına da yardımcı olabilen besleyici bir yiyecek.

Elbette kilo verimine de yardımcı olabilir.

‘Lif, bir öğünün ardından tok hissetmenize yardımcı olan şeylerden biridir ve yulaf ezmesinde kabul edilebilir bir miktarda lif vardır,’ diyor  Doktor Keatley. ‘Ancak yine de bir tahıldır ve küçük bir pakette bile çok enerji bulunur. Bu, aşırı yeme ihtimalinin çok yüksek olduğu anlamına gelir ve birçok kişi, onu lezzetli hale getirmek için bal, şeker veya bir tatlandırıcı ekliyor ki bu da besin profiline yardımcı olmuyor.’

Düz yulaf ezmesi ile aromalı hızlı yulaf arasında da farklar bulunuyor.

Birçok markanın yulaf karışımları yüksek miktarda şeker içeriyor. İdeal olarak, kendi eklediğiniz lezzet ve malzemelerle düz yulaf ezmesi yapmayı tercih edin, örneğin bir çay kaşığı fıstık ezmesi ile meyve ekleyin.

Cording, yulaf ezmesinin kilo verme konusunda yardımcı olup olmadığının ne ile yediğinize bağlı olduğunu söylüyor.

“Biraz protein ve yağ eklemek gerekli. Bu, onu süt ile yapmak, bir kaşık tohum veya fındık ezmesi eklemek veya bir yumurta ile yemek anlamına gelebilir. Ayrıca ekstra besin değeri için bir avuç yaban mersini veya rendelenmiş kabak ekleyebilirsiniz.’

Yulaf yemenin yararları nelerdir?

Yulaf daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur. Sindirim sisteminizdeki sıvıyla etkileşime girer ve mideye yer kaplar, bu da doygunluk hissiyatı verir. 

Ayrıca kalp hastalığı riskini azaltmaya, kolesterol seviyelerini düşürmeye ve kan şekeri seviyelerini korumaya yardımcı olabilecek çözünür lifler açısından zengin bir tam tahıldır.

Kolaylıkla erişilebilir olması da bir artısı.

Yulaf ezmesi son derece erişilebilir ve hızlıca yapılabilir. İçeriğinde biraz da E vitamini var, bu da saç, cilt ve tırnaklar için oldukça iyi. Ayrıca bağışıklık sisteminde önemli bir rol oynar.

Bağırsak mikrobiyomanızı dengelemeye yardımcı olabilir.

Yulaf ezmesi bir prebiyotik gıdadır, yani bağırsaklarınızdaki probiyotikleri veya sağlıklı bakterileri besler, dengeli bir mikrobiyom oluşturur. Aslında, 2021’de yayınlanan bir inceleme, yulaf yemenin iyi bağırsak sağlığı ile ilişkili olduğunu bulmuştur.

Yulaf ezmesi tam bir öğün değildir.

Bu yüzden, bir kase yulaf ezmesi yemenin sağladığı beslenmeyi tamamlamak için proteini ve yağı eklemek çok önemlidir.

Kaynak: https://onedio.com/ ‘a Teşekkür ederiz…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL