Oyun

Darksiders Serisi – Mahşerin Dört Atlısı’nı Tanıyalım

Bin atlı, akınlarda çocuklar gibi şendik

Darksiders Serisi – Mahşerin Dört Atlısı’nı Tanıyalım

Mahşerin Dört Atlısı, Darksiders serisinin baş kahramanları ve bizim de oyunlarda yönettiğimiz karakterler. Alazlanmış Konsey'e (Charred Council) sadık olan bu atlıların görevi Cennet ile Cehennem arasındaki dengeyi korumak. Bu dört atlı, Konsey önünde yemin ettikten sonra Savaş (War), Ölüm (Death), Öfke (Fury) ve Çatışma (Strife) isimlerini alıyorlar.

SAVAŞ

Darksiders serisinin ilk oyununda, Mahşerin Dört Atlısı'nın en ünlü isimlerinden biri olan Savaş vardı ve seri bazında tüm maceranın da kendisiyle başladığını söylemek mümkün.

Kötülüğün güçlerince kandırılıp dünyanın sonunu erkenden getiren bu ilk atlı, Cennet ile Cehennem arasında savaş başlatarak kutsal kanunu da ihlal etmekte suçlanmıştı. Alazlanmış Konsey karşısına çıkan Savaş, suçlu bulunmuş ve tüm güçleri elinden alınmıştı.

Yine de Savaş'ın elinde bir şansı daha vardı, o da Dünya'ya inerek gerçeği aramak ve kendisini bu durumu düşürenleri cezalandırmak.

Savaş intikam ve kefaret peşinde koştuğu macerası boyunca intikamcı Melekler tarafından avlandığı için, av olarak gördüğü iblislerle zoraki işbirliklerine girdi, Dünya'nın yıkıntıları arasında hedefine doğru emin adımlarla ilerledi. Ona bu yolculuğunda atı Yıkım eşlik ediyordu ve Savaş acımasız saldırıları ve üstün doğaüstü güçleriyle kalbimizi çalıyordu.

Savaş'ın kullandığı başlıca silahın ismi Kaosyiyen (Chaoseater), ayrıca çok amaçlı bir silah olarak kullanabildiği bir de eldiveni var. Çizgi romanlarda anlatıldığı kadarıyla Ölüm, Öfke ve Savaş arasındaki bir çatışma sırasında Ölüm kardeşi Savaş'ın sol kolunu kesiyor ve Savaş da bu eldiveni bu olaydan sonra kullanmaya başlıyor. Ölüm bu acımasız eylemi Savaş'a ders vermek için yaptığını söylemişti.

Savaş'ın doğaüstü güçleri arasında Zamankürelerini kullanarak zamanı yavaşlatmasını sağlayan Chronomancer ve büyük bir yaratığa dönüşmesini sağlayan Chaos Form bulunuyor. Savaş'ı, Darksiders Genesis'te de Çatışma'ya yardım ederken göreceğiz.

ÖLÜM

Mahşerin Dört Atlısı'nın lideri olan Ölüm, atlılar arasında en güçlüsü ve aynı zamanda en korkulanı. Kendisi aynı zamanda Darksiders 2'nin de baş kahramanı.

Yüzünde bir cellat maskesi, göğsündeyse beş kristal taşıyor Ölüm. Bunlar, Cennet savaşı sırasında ölen Nephilim ruhlarını saklayan bir kolyenin parçaları.

Savaş ağır hareket eden, güçlü bir savaşçıydı. Ölüm ise inanılmaz çevik ve akrobatik hareketleri rahatça yapabiliyor. İlk oyunda Savaş, Alazlanmış Konsey tarafından Kıyamet'i başlatmakla suçlanmıştı, ikinci oyunda ölüm ise kardeşinin masum olduğunu kanıtlamaya ve insanlığı diriltmeye çalışıyor.

Ölüm'ün kendini yenileme gücünü Savaş'ın kılıcını göğsünden geçirdiği zaman görmüştük, kendisi gerçekten de çok dayanıklı bir karakter. Sahip olduğu Soul Splitter gücü sayesinde fiziksel vücudunu taşa dönüştürürken ruhunu da iki parçaya ayırabiliyor, Reaper Form gücü ile de bildiğimiz o Azrail formuna geçiyor ve iskelet kemikleri ve dev orağıyla korku salıyor.

Ölüm'ün kullandığı silahın ismi Hasatçı (The Harvester), bir orak için son derece uygun bir isim yani. Ancak Darksiders 2'nin daha serbest bir silah ve yetenek ağacı özelliği var, bu yüzden Ölüm pençe benzeri bıçaklar, çekiç ve mızrak gibi silahlar kullanabiliyor. Hatta Çatışma'nın Redemption silahı da kullanabildikleri arasında.

Ölüm'e eşlik eden karga Dust oyun boyunca bize ipuçlarıyla destek oluyor ve kendisi yeşil alevlerle kaplı Umutsuzluk (Despair) ismindeki iskelet bir ata biniyor.

ÖFKE

Dört Atlı arasındaki tek kadın olan Öfke, Darksiders 3'ün baş kahramanı olarak karşımıza çıkmıştı. Şövalyeleri andıran zırhı ve yeteneklerini kullandığında alevler içinde parlayan dalgalı saçları en dikkat çekici özellikleri olarak öne çkıyor.

Üçüncü oyunda Öfke, kardeşi Savaş'ın Kıyamet'i başlatmakla suçlanıp esir edildiğini öğreniyor ve bilgi almak için Ölüm veya Çatışma'ya erişemiyordu. Dünyada iyi ile kötü arasında dengeyi kurmak isteyen Öfke, bir yandan da hak ettiği saygıyı görüp Mahşerin Dört Atlısı’nın liderliğini ele geçirmek istiyordu ve bu amaç uğruna kendisine verilen görevi kabul ederek Yedi Ölümcül Günah’ın peşine düşüyordu.

Öfke davranışları en tahmin edilemez Atlılardan biri olarak kabul ediliyor ve kendisi aslında Alazlanmış Konseye oldukça sadık. Ama hem kardeşleri olan diğer Atlıları çok önemsiyor, hem de insanoğlu ve kendi türü için denge kurma amacıyla savaşmaktan çekinmiyor.

Öfke'nin kullandığı ana silahın ismi Scorn ve bu silah dokuz farklı silaha dönüşebilme yeteneğine sahip. Öfke bu silahı daha çok Barb of Scorn ismindeki kırbaç şeklinde kullanıyor, ayrıca Usiel'e yardım ettikten sonra Ölüm'ün de kullandığı Salvation silahına sahip oluyor.

Öfke özellikle de büyücülük yetenekleriyle ön plana çıkıyor ve Yedi Ölümcül Günah'ı yok edip kıymetini kanıtlarken gizemli Lord of Hollows da kendisini büyülü enerji küreleriyle ödüllendiriyor. Bunlar Flame Hollow, Force Hollow, Storm Hollow ve Stasis Hollow ismindeler ve Öfke'ye ateş, taş, rüzgar ve buz güçleri kazandırıyorlar.

Öfke de aynı kardeşleri gibi ikinci bir biçime sahip. Havoc Form sayesinde boyu iki katına çıkıyor, rengi değişiyor ve ikinci bir kırbaç alıyor eline. Bu biçimdeyken Hollow kullandığındaysa elemental güçlere sahip oluyor.

ÇATIŞMA

Ve geldik Darksiders Genesis'in baş kahramanı olan Çatışma, yani Strife'a. Öncelikle şunu belirtmek lazım, kronolojik olarak bu son oyun, ilk oyunun öncesinde geçiyor. Beyaz Atın Binicisi olarak da bilinen Çatışma, bu yeni oyunda Savaş ile birlikte özel bir göreve çıkıyor: amaçları insanlığın düşüşünü planlayan iblis kral Lucifer'ı avlamak. Çatışma'nın atının ismiyse Mayhem, yani Kargaşa.

Her ne kadar Çatışma, Atlılar arasında en eğlencelisi olarak tanınıyor olsa da gücünü hafife almamak gerek, kendisi hem çevik, hem de kuvvetli bir silahçı. En büyük özelliği çok iyi bir nişancı olması, bu yüzden ana silah olarak Mercy ve Redemption isminde iki tabanca kullanıyor. Yine de yakın savaş sevenler için de yine iki eliyle kullandığı Dual Sabers kılıçları da var.

İlk oyunda Ulthane, Savaş'a Çatışma'nın tabancalarından biri olan Mercy'i veriyordu. İkinci oyunda ise Alya sayesinde diğer tabanca olan Redemption Ölüm'ün eline geçiyordu. Darksiders 3'te ise Çatışma bir kez daha karşımıza çıkmıştı ama nasıl olduğunu söyleyerek hikayenin güzel bir kısmını bozmayayım.

Çatışma'nın yetenekleri arasında arkasına gölgesini bırakarak ileri zıpladığı ve düşmanlarına seri biçimde mermi yağdırdığı Shadow Clone özelliği var. Ayrıca Riot Form sayesinde akrep kuyruğuna sahip, mini gun kullanan dev bir boynuzlu gobline dönüşebiliyor.

Kaynak: https://oyungezer.com.tr/ ‘ye Teşekkür Ederiz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL